Lekkerder in je vel met de MELT-Methode
Vrijwel iedere ochtend begin ik mijn dag met een paar oefeningen uit de MELT methode. Daarna doe ik een paar zonnegroeten en vervolgens ga ik rustig joggend naar de IJsselmeerdijk om de basaltblokken af te klauteren en enkele minuten in het koude IJsselmeerwater te dobberen en te genieten van het uitzicht en van de vogels die af en toe een rondje boven mijn hoofd draaien. Dat is mijn ochtendmeditatie.
De MELT methode gaat uit van het inzicht dat het minst bekende orgaan in ons lichaam, de facia, ofwel het bindweefselsysteem, zijn functies het best uitoefent als het goed vochtig is. Ons dagelijks leven is voor een belangrijk deel opgebouwd rond zich herhalende patronen. Al die herhalingen maken dat je het vocht in je bindweefsel zich lang vaste routes verplaatst en op sommige plaatsen bijna helemaal niet meer stroomt.
Op dat soort plekken slaan we spanning in onze weefsels op. Als we dat vocht daar niet aanvullen, leidt dat op termijn tot allerlei klachten, waaronder toenemende stijfheid, nachtelijke toiletbezoeken, dus minder fit zijn overdag; maar ook vervelender klachten waaronder concentratieverlies, duizelingen en zelfs neurologische en fysiologische klachten, zoals chronische pijn.
De MELT oefeningen
Voor de MELT-oefeningen die ik overdag doe, gebruik ik speciaal daarvoor ontworpen hulpmiddelen, zoals de MELT balletjes en de veerkrachtige MELT foamrol. In tijdsduur variëren die oefeningen van maar enkele minuten tot wel een uur. En als je wilt, kun je ze online volgen, voorgedaan door de ontwikkelaar van de methode, de Amerikaanse pedagoge Sue Hitzmann.
Deze Sue, die net Sarah heeft gezien, was in haar jongere jaren een toonaangevend fitness goeroe, tot zij getroffen werd door een blessure aan haar voet waar ze maar niet van af kwam, welke collega of medisch specialist ze ook om hulp vroeg. Pas toen ze vanwege een heel andere klacht bij een cranio-sacraal therapeute kwam, bleek ze de dag na die behandeling ook van de pijn in haar voet bevrijd te zijn.
De uitleg van de therapeute zette haar op een nieuw spoor, wat uiteindelijk uitmondde in het ontwikkelen van oefeningen waarmee iedereen zichzelf van zijn/haar klachten kan bevrijden en de kwaliteit van leven kan verbeteren. Inmiddels plukken wereldwijd hier honderdduizenden mensen de vruchten van.
De MELT facelift
Als je de hele werkdag geconcentreerd aan het werk bent, is het heerlijk als je even je aandacht kan verleggen naar je lijf. Dat brengt rust in je hoofd, zoals we uit de yoga en de mindfulness weten.
Grappig genoeg brengt het niet alleen rust ìn je hoofd, maar als je met het speciale zachte balletje de MELT facelift doet, geeft het in je gezicht ook nog eens een heel plezierig en ‘opgeruimd’ gevoel. Ik zal je in deze video even voordoen hoe het in zijn werk gaat.
Vergis je niet, deze korte behandeling is zoveel meer dan een schoonheidsboost. Deze hydraterende reeks is ook Sue’s favoriete behandeling voor mensen die lijden aan chronische kaakpijn, sinus problemen, hoofdpijn, migraine of duizeligheid. Het resultaat is dat je er beter uitziet en je beter voelt nadat je hem hebt gebruikt. Ik kreeg vandaag nog en bedankje van iemand die na jaren dagelijks pijnstillers slikken nu al drie dagen geen hoofdpijn meer heeft!
Eenzelfde prettig effect merk je in je handen, armen en nek, als je de ‘RSI-verdrijver’ voor de handen doet. En de oefening voor de voeten geeft zijn aangename effect door tot in de onderrug en zelfs helemaal in je nek!
Deze oefeningen voor je gezicht, je handen en je voeten zijn door hun lengte heel goed in je stoelyogales te integreren. Ik laat het je graag een keer ervaren in een live workshop.
Het principe achter de MELT methode
Als je je afvraagt hoe dat mogelijk is, weet dan dat ons bindweefsel in bepaalde structuren door het lichaam loopt. Het effect van de behandeling komt doordat de oefeningen erop zijn gericht nieuw vloeistof aan te maken en door die structuren te laten stromen. Daarmee spoel je opgehoopte afvalstoffen weg en herwint je lichaam zijn souplesse. En dat voelt dus niet alleen èrrug aangenaam, maar maakt ook dat je beter functioneert. Op alle niveaus van je bestaan.
Elk van de oefeningen met dat bijzondere MELT balletje die ik hierboven heb genoemd, kun je in een kortere of langere versie doen, variërend in tijdsduur van ruim een minuut tot een minuut of tien. Daarmee zijn ze heel geschikt om tussen de bedrijvigheid van je werk even mee te nemen.
Het MELTen wordt steeds vaker ook ontdekt door sportscholen, yoga studio’s, Pilatus studio’s, maar ook atleten en managers. En dat doen ze, omdat de kwaliteit van alle processen in je lichaam toeneemt als je je bindweefsel goed onderhoudt. In de yoga voel je bijvoorbeeld meer stabiliteit en kracht, een atleet zal verder en hoger kunnen springen en een bureauwerker blijft helderder van geest.
Makkelijk gezegd, zul je denken, maar wie garandeert dat? Elke MELT oefening begint met een testje als nulmeting en eindigt met een zelfde soort test als eindmeting, waardoor je dus al na één enkele oefening vast kunt stellen wat MELT voor je doet. Werkt dat altijd en voor iedereen?, hoor ik je denken.
Misschien niet als je een minder ontwikkeld lichaamsbewustzijn hebt, zoals ik dat zelf ook heb. In het begin kon ik geen verschil voelen tussen de linkerkant en de rechterkant van mijn lichaam. Dat gevoel ontwikkelde zich pas na ruim een jaar regelmatig MELTen.
Maar mijn moeder van 90 weet dat ze niet meer zonder MELT wil, omdat ze beter slaapt en uitgerust wakker wordt. Bovendien ervaart zoveel meer kracht in haar handen dat ze geen tang meer nodig heeft om flessen mee te openen.
Zelf ervaren
Als lezer van dit blog is er een lezersaanbieding waarmee je het boek over de Melt methode en het balletje samen als bundel kunt bestellen. Daarbij krijg je een speciale coupon waarmee je je met een aantrekkelijke korting kunt aanmelden voor een live MELT workshop speciaal voor Stoelyoga docenten.
Deze zal centraal in het land worden gegeven, duurt ruim twee uur en daarin krijg je de basistechnieken met het MELT balletje maar maak je ook kennis met enkele andere oefeningen, zoals die tegen cellulitis, zodat je de MELT methode ook goed op zijn waarde voor jouzelf kunt inschatten.
Rob Beenker is massagecoach en yogadocent. Hij vertaalt boeken over massage en yoga. Daaronder het handboek voor de MELT-methode. Hij is sinds 2018 internationaal gecertificeerd MELT instructeur.
Bekijk hier onze boeken.